ادامه-تحصیل-دکترا.jpg

ادامه تحصیل دکتــــــرا

نویسنده : مدیر سایت    

همواره تحصیل در مقطع دکترا جزو تخصصی ترین مقاطع تحصیلی بوده و اکثر متقاضیان تحصیل در این مقطع بدنبال اخذ بورسیه تحصیلی می باشند. اما نکته مهم اینست که پذیرش دانشگاه ها در مقطع دکترا بسیار متفاوت است اگر دانشگاهی در مقطع لیسانس در گرایش های مختلف 200 دانشجو بگیرید؛ در مقطع فوق لیسانس گرایش های مختلف 100 دانشجو می گیرد اما در مقطع دکترا 10 دانشجو می گیرد. همچنین چون دروه دکترا پژوهش محور می باشد و در کمتر کشوری این دوره شامل گذراندن دروس می باشد، پس استاد راهنما نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش دارد. نکته دیگر مهم اینست که اقدام برای پذیرش دکترا می تواند زمانی طولانی تر از مدت زمان مورد نیاز جهت پذیرش دوره لیسانس و فوق لیسانس به درازا می انجامد. پذیرش دکترا بسیار حساس و پیچیده بوده و لذا اقدام برای پذیرش این مقطع را از افرادی جویا شوید که تخصص اقدام برای اخذ پذیرش دکترا را داشته اند. موسسه رهپویان راه تازه دارای تیم تخصصی در زمینه انجام مراحل لازم و اخذ پذیرش و بورسیه مقطع دکترا و بصورت کلی مقاطع پژوهش محور مانند فوق لیسانس پژوهش محور و فوق دکترا را دارد.
شمایی که قصد اقدام برای اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی را دارید شاید سوالات خاصی مانند رشته مناسب برای اخذ پذیرش دکترا کدام است؟ مراحل اقدام برای پذیرش تحصیلی و بورسیه مقطع دکترا چیست؟ کدام کشورها برای اقدام پذیرش دوره دکترا مناسب ترند؟ چگونه می توان نسبت به موقعیت های دکترای یک دانشگاه آگاهی پیدا کرد؟ چگونه می توان با استاد راهنما مکاتبه کرد؟ پیش نیازهای اقدام برای پذیرش دکترا و بورسیه تحصیلی کدامند؟
در یک جواب کلی می توان گفت مقطع دکترا بمانند مقاطع لیسانس و فوق لیسانس نیست که دارای یکسری روال های یکسان باشد. درنتیجه روال کار هر دانشگاه و یا هر کشوری برای دادن پذیرش، اعلام موقعیت های مناسب تحصیلی و بورسیه ها متفاوت می باشد. لذا تیم حرفه ای اخذ پذیرش تحصیلی دکترا موسسه رهپویان راه تازه می تواند شما را برای انجام تمامی مراحل کار یاری رساند. اما توجه به یکسری نکات ضروری می باشد:


نکته مهم 1: در اغلب دانشگاه های جهان داشتن معدل بالا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس یکی از ملاک های مهم جهت اخذ پذیرش مقطع دکترا می باشد در حالیکه کم بودن معدل در مقاطع قبلی را می توان با داشتن مواردی از قبیل مقالات پژوهشی با کیفیت بالا، داشتن ثبت اختراعات مرتبط، داشتن سابقه کار عملی (نه شغلی) بیشتر در آزمایشگاه و لابراتوار تا حدی جبران کرد. اما بیاد داشته باشید که مثلا اگر در کشوری مثل کانادا معدل 16 مورد نظر باشد و شما معدل 13 داشته باشید شاید با هر تعداد مقاله ISI هم نتوان این کمبود را جبران کرد.


نکته مهم 2: انتخاب درست رشته، زمینه تحقیقاتی و استاد راهنما میتواند بسیار مهم باشد پس بهتر است بیاد داشته باشید افرادی که از همان اواخر دوره لیسانس یا اوایل فوق لیسانس بسیار دقیق رشته و زمینه پژوهشی خود را انتخاب می کنند بسیار دقیق تر، سریعتر و بهتر می توانند به هدف خود دست یابند.


نکته مهم3: در برخی کشورها گرفتن پذیرش دوره دکترا معادل یافتن کار محسوب شده و شما کارمند دانشگاه محسوب شده حقوق می گیرید. حتی نوع ویزایی که به شما داده می شود ویزای کار خواهد بود. در این صورت اجازه کار دانشجویی را ندارید.


نکته مهم 4: بهترین حالت و زمان برای شروع پذیرش دوره دکترا می تواند زمان انتخاب موضوع پایان نامه فوق لیسانس باشد بطوریکه شما با اساتیدی که امیدوارید بتوانید با آنها بعنوان استاد راهنمای دوره دکترا کار کنید مکاتبه کرده و از آنها بخواهید بصورت رسمی یا غیر رسمی به شما در انتخاب موضوع و انجام مراحل مختلف پایان نامه کمک کنند. اگر موفق به انجام این کار نشدید می توانید براساس مقالات آن استاد و مواردی از این دست نسبت به انتخاب موضوع و زمینه کاری مناسب اقدام کنید.


نکته مهم 5: مقالات داخلی یا کنفرانسی بین المللی می تواند در پذیرش دوره دکترا تاثیر داشته باشد اما مقالات ISI با Impact Factor (IF) بالا تاثیر بسیار شگرفی در گرفتن پذیرش دکترا دارند. اینکه چه تعداد مقاله ISI مورد نیاز است دارای جواب ثابتی نیست زمانی می بینید که فرد با یک مقاله ISI با IF بالا توانسته پذیرش بگیرد در صورتیکه فردی با 10 مقاله ISI با IF پایینتر نتوانسته پذیرش بگیرد. در حالیکه حتی نداشتن مقاله ISI هم نمی تواند باعث شود که نتوانید پذیرش دکترا بگیرید.


نکته مهم 6: طرح پیشنهادی یا Proposal یک فاکتور بسیار مهم در برخی از موقعیت های دکتری دارد و مواردی بسیار زیادی یافت می شود که فرد بدون مقاله ISI و با داشتن طرح پیشنهادی مناسب موفق به اخذ پذیرش با بورسیه شده است.


نکته مهم 7: زبان تحصیلی در بیشتر موقعیت های دکتری انگلیسی می باشد. زیرا بیشتر کار شما براساس مقالات شما و پایان نامه سنجیده می شود. بعضی از دانشگاه یا کشورها از شما مدرک آیلتس یا تافل می خواهند در صورتیکه بعضی دیگر سطح دانش زبان انگلیسی شما را در مصاحبه یا از روی مقالات و یا پایان نامه شما اگر به زبان انگلیسی باشد می سنجند.


برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در این زمینه با کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید. همچنین اگر شما هم میخواهید دوره های زبان خارجی را خارج از ایران در موسسات آموزشی برتر و زیر نظر اساتید زبده بگذرانید، می توانید برای آشنایی با دوره های زبان خارج از کشور به این صفحه مراجعه کنید. در ضمن، موسسه رهپویان راه تازه افتخار دارد به اطلاع برساند که دوره های آماده سازی آزمون آیلتس یا تافل را در شهر شیراز با حضور اساتید مجرب برگزار می نماید. پس اگر متقاضی شرکت در دوره های آماده سازی آیلتس یا تافل هستید میتوانید با موسسه رهپویان راه تازه تماس بگیرید.

 

مطــــالب پیشـــنهادی از ســــراســـر وبــــــــــــــ
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.