ویزای-کار-اتریش.jpg

ویزای کار اتریش

نویسنده : مدیر سایت    

اتریش هم جزو معدود کشورهای اروپایی است که نیاز به جذب نیروی کار خارج از اروپا دارد و بهمین جهت دولت اتریش نیز تسهیلاتی برای جذب نیروهای کار خارج از اتحادیه اروپا قائل شده است. اما سیاست جذب نیروی کار متخصصی که آلمان و اتریش در پیش گرفته اند کاملا با سیاست های جذب نیروی کار متخصص کانادا، استرالیا و نیوزلند متفاوت است. اصولا کانادا، استرالیا و نیوزلند سیستم امتیازی که برای جذب نیروی کار متخصص دارند براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار و مدرک زبان می باشد. حال اگر شما در این سیستم امتیازی به امتیازات مد نظر کشورهای فوق برسید نوع ویزایی را که دریافت می کنید اصولا ویزای اقامت دائم یا PR می باشد. اما اگر میخواهید برای کار در آلمان یا اتریش اقدام کنید دو حالت وجود دارد: یا باید با کارفرمایی از این کشورها به توافقی رسیده باشید که کارفرما حاضر به صدور یک پیشنهاد کار رسمی یا حتی امضای قرارداد کاری با شما باشد یا اینکه سفارت آلمان یا سفارت اتریش به شما یک ویزای جستجوی کار 6 ماهه اعطاء می کند. حال ممکن است شما در طول این مدت زمان موفق به پیدا کردن کار بشوید که خوب ویزای کاریابی شما تبدیل به ویزای کار شده و اقامتی بلند مدت خواهید گرفت. اما از طرفی اگر موفق به پیدا کردن کار نشوید باید به کشور خود باز گردید. باز هم در اعطای ویزای کار 6 ماهه جستجوی کار آلمان و اتریش سیاست متفاوت تری را دنبال می کنند. آلمان سیستم امتیازی مشخصی برای این کار ندارد اما اتریش سیستم امتیازی مشخصی را برای اعطای ویزای 6 ماهه جستجوی کار دارد. کارشناسان ارشد موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز در این مقاله قصد دارند تا جزییات بیشتری از انواع ویزای کار در اتریش را بررسی کنند. پس به شما توصیه می کنیم این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.
ویزای جشتجوی کار اولین قدم در امر کاریابی کشور اتریش می باشد. این ویزا که بر اساس امیتازات کسب شده به شما اعطاء می شود یعنی بایستی از 100 امتیاز مینیمم امتیاز 70 را کسب کنید تا بتوانید ویزای جستجوی کار را دریافت کنید. برای اینکه ثابت کنید که نیروی کار ماهر و متخصصی در زمینه کاریتان هستید میبایست امتیاز بیش از 70 را بر اساس سیستم امتیاز بندی که توسط مقام های مهاجرتی اتریش تعیین شده است بدست آورید. از یاد نبرید که کسب این 70 امتیاز بر اساس معیارهایی نظیر: میزان سن؛ مدرک تحصیلی؛ سوابق کاری و همچنین نمره زبان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط امتیازی ویزای جستجوی کار اتریش می توانید این مقاله را مطالعه کنید. راه دیگری نیز وجود دارد که شما بتوانید از یک کارفرمای اتریشی پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری داشته باشید. برای اینکار باید به سایت های کاریابی اتریش مراجعه کرده، اقدام لازم برای کاریابی مثل فرستادن CV، Cover Letter و همچنین مدارک تحصیلی و شغلی را انجام دهید و منتظر بمانید که اقدام شما مثمرثمر باشد. برای کسب اطلاع بیشتر از روش های جستجوی کار در اتریش به شما توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید. اما واقعیت اینست که کارفرمای اتریش باید در ابتدا در مدت 3 ماه اثبات کند که نیرویی با تخصص شما در اتریش و در مدت 3 ماهه بعدی باید ثابت کند نیرویی با تخصص شما در اتحادیه اروپا پیدا نکرده است. لذا در واقعیت برای یک کارفرمای اتریشی انجام همچین کاری هم زمانبر است هم هزینه بر. پس به شما توصیه می کنیم حتما ویزای جستجوی کار را مدنظر قرار دهید چون در صورت حاضر بودن در اتریش، شما جزو نیروهای کاری حاضر در اتریش محسوب می شوید و کارفرما نیاز به اثبات قضایای بالا ندارد و می تواند شما را به راحتی استخدام نماید.
اما فرض بر اینکه شما چه در داخل ایران یا چه از درون اتریش موفق به کاریابی شدید و کارفرما با شما قرارداد بست، سپس شما یک ویزای دو ساله اصطلاحا Red-White-Red یا ویزای قرمز سفید قرمز می گیرید. در نظر داشته باشید که ویزای Red-White-Red (ویزای قرمز-سفید-قرمز) بر اساس مهارت ها و توانایی های کاری شما و همچنین موقعیت کاری در بازار کار اتریش در اختیارتان قرار می گیرد. لذا پیشنهاد می شود تا حد ممکن توانایی و مهارت خود را در زمینه های کاری که کشور اتریش به آن نیاز دارد بالا ببرید. در وحله اول ورود به این سیستم کاری برایتان دشوار به نظر می رسد اما در نهایت متوجه خواهید شد که آنچنان دور از انتظار نیست. با توجه به نوع ویزایی که اختیار می کنید بایستی اثبات کنید که تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی و دیگر هزینه های جانبی خود از جمله بیمه درمانی و اسکان دارید.
حال فرض کنیم شما با ویزای Red-White-Red (ویزای قرمز-سفید-قرمز) در اتریش مشغول بکار بودید، پس از دوسال می توانید ویزای Red-White-Red Card Plus را دریافت کنید. تحت این نوع ویزا شما دیگر نیازی به داشتن کارفرما، پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری نمی باشید و برای مدتی نامحدود می توانید در اتریش بصورت خوداشتغالی کار کرده و اقامت خود را تمدید کنید. لذا ویزای Red-White-Red Card Plus قدم اول در کسب اقامت دائم و شهروندی کشور اتریش است. البته این ویزا تحت شاخصه ها و قوانین خاصی برای شما صادر می شود لذا انتظار می رود که محتاطانه عمل کنید. مقررات مربوط به ویزای کاری اتریش به طور کامل در وب سایت های رسمی و دولتی آورده شده است. در صورتی که شما اطمینان کافی از مسیری که انتخاب می کنید ندارید و نمی توانید اطلاعات کافی را به صورت آنلاین دریافت نمایید بایستی با یک وکیل مهاجرتی بومی صحبت نمایید و یا به مکان هایی که در این زمینه تخصص دارند مراجعه کنید.
پس از اینکه شما اطمینان حاصل کردید که تمامی شرایط مورد نیاز را دارید مرحله بعدی این است که تمامی اسناد و مدارک لازم را تهیه نمایید و آنان را در اختیار سفارت اتریش قرار دهید و در صورتی که شما برای چند روزی به کشور اتریش رفته اید می توانید مدارک لازم خود را به مکان های بومی مربوطه ارائه دهید.
در نظر داشته باشید که هزینه هایی بابت انجام امور اداری از شما گرفته می شود. در صورتی که شما قصد گرفتن ویزای job seeker کشور اتریش را دارید باید زمان بندی های لازم قبل از گرفتن مجوز کار را انجام دهید. گرفتن این مجوز کاری 100 یورو و صدور کارت قرمز معادل با 120 یورو هزینه خواهد داشت.


شما به چه مدارکی نیاز دارید؟
نوع مدارکی که شما ارائه می دهید تا حد بسیاری بستگی به نوع ویزایتان دارد چرا که شما باید امتیازهای لازم را نسبت به اینکه در کدام زیر گروه قرار گرفته اید آورده باشید. به طور کلی مدارکی که تمامی متقاضیان به آن احتیاج دارند عبارت است از:
* شناسنامه
*عکس پاسپورتی
* ارائه برنامه اقامتی
* ارائه بیمه سلامت
* اثبات در اختیار داشتن تمکن مالی کافی
* ارائه مدرکی برای اثبات سفر قانونی
علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق؛ شما بایستی تمامی مدارک و شواهدی که موجب شده است که شما به حد نصاب امتیاز برسید نظیر: مدرک تحصیلی؛ پرداخت مالیات؛ شواهدی در خصوص در اختیار داشتن تجربه و سوابق کاری و اثبات مهارت های زبانی را تهیه نمایید. برای آگاه شدن دقیق تر از مدارک و شواهد مورد نیاز با مشاورین و کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه تماس حاصل نمایید.
با توجه به نوع برنامه ریزی که کرده اید ممکن است که بتوانید برای بلوکارت اروپا درخواست دهید.
همانند گرین کارت آمریکا؛ در اختیار داشتن بلو کارت باعث می شود که شما اجازه کار کردن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر: (دانمارک؛ ایرلند و انگلستان) را داشته باشید. در نظر داشته باشید که ویزای بلوکارت به افراد متعلق به خارج از اتحادیه اروپا تعلق می گیرد.
به طور کلی فرایند گرفتن کارت آبی سریع تر از دیگر فرم های ویزای کاری می باشد که گرفتن آن ممکن است بیش از 3 ماه به طول بیانجامد. زمانی که شما فرم درخواست خود را ارائه کردید و پروسه کار به صورت آنلاین انجام گرفت و شما قابلیت برقراری ارتباط با مراکز مربوطه را پیدا کردید مابقی کار تا حد بسیاری به موقعیت شخصی خودتان بستگی خواهد داشت. وب سایت Blue Card network از جمله وب سایت های کاری معروف می باشد که می تواند شما را در فرایند پیدا کردن شغل مورد نظر و چگونگی پیشبرد روند کار راهنمایی نماید.
این مقاله با تلاش همکاران با تجربه ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است تا شما دوستان عزیز را در خصوص ارائه مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای کاری اتریش راهنمایی کند؛ در صورتی که پس از مطالعه این بخش با سوالات دیگری مواجه شدید مشاورین مجرب ما در این موسسه راهنمایی های لازم را به صورت تلفنی و یا حضوری در اختیارتان قرار خواهند داد.


ویزای کاری مدت دار اتریش، کارگران ثابت و فصلی
کشور اتریش گرفتن برخی از ویزاهای خاص نظیر: ویزاهای فصلی را برای انجام کارهای مربوط به گردشگری؛ کشاورزی و جنگلداری را به متقاضیان پیشنهاد می کند. در صورتی که کارفرمای بومی به مقامات مربوطه اثبات نماید که نیروی کار ماهر در این زمینه را پیدا نکرده است و درحقیقت یک کارگر بومی نمی تواند این کار را انجام دهد می تواند برای استخدام نیرو از دیگر کشورها درخواست دهد. ویزاهایی که برای امور کشاورزی و جنگداری صادر می شود تنها به مدت 6 هفته معتبر می باشد و برای کار کردن در فصول دیگر این ویزا بایستی برای بیش از 6 ماه تمدید شود.
برای برخی از دیگر مشاغل کوتاه مدت؛ اخذ ویزای اقامت موقت مناسب ترین روش خواهد بود.
در صورتی که شما تحت ویزای دانشجویی در کشور اتریش اقامت دارید؛ قابلیت کارکردن در این کشور را ندارید اما می توانید برای اخذ کار پاره وقت دانشجویی (با توجه به مقطع تحصیلی) که حدود 10 تا 20 ساعت در هفته می باشد اقدام نمایید.
ویزای تعطیلات؛ ویزایی است که امکان کار و تحصیل در اتریش با توجه به شرایط سنی و ملیت را به شما می دهد. البته جزئیات این فرایند ممکن است لحظه به لحظه تغییر کند اما به طور کلی این مبحث شامل کشورهایی نظیر: هنگ کنگ؛ نیوزیلند؛ اسرائیل؛ کره جنوبی و تایوان می شود. کشور کانادا از جمله کشورهایی می باشد که توافق نامه هایی را با کشور اتریش در این زمینه امضا کرده است که در موانع و محدودیت هایی مشاهده می شود.
شما چگونه می توانید به عنوان یک کارآفرین ویزای کاری اتریش را دریافت کنید؟
در صورتی که شما قصد ورود به کشور اتریش به عنوان یک کارآفرین را دارید انتظار می رود که برای کارت Red-White-Red تحت self employed key worker route نیز درخواست دهید.
معیارهای مورد نیاز برای اخذ این ویزا این است که شما در منطقه ای که کار می کنید برای آنان سودآوری کنید و فعالیت شما پایداری اقتصادی را به همراه داشته باشد. در صورتی که شما اثبات نمایید که سطح معینی از تخصص برای انجام این کار را دارید درخواست شما ممکن است در نظر گرفته شود. در این راستا از شما دوست عزیز خواسته می شود که یک طرح توجیهی (طرحی که زمینه کاری در آن مشخص می شود) را با استفاده از شواهد کافی ارائه دهید تا بتوانید قدمی محکم در جهت اخذ ویزا بردارید.

نیروهای کار خود اشتغال
درصورتی که شما به عنوان یک نیروی کار خود اشتغال پذیرفته شدید می توانید برای گرفتن کارت قرمز درخواست دهید البته بایستی در کنار آن ثابت کنید که فعالیت شما موجب سوددهی برای آن کشور و پیشرفت اقتصادشان می شود. علاوه بر این شما بایستی شرایط آورده شده در ذیل را داشته باشید:
* شغل مورد نظر شما موجب آوردن حداقل 100000 یورو سرمایه به این کشور باشد.
* شغل مد نظر شما موجب ایجاد مشاغل جدید شود.
* شغل شما به انتقال فن آوری و تکنولوژی های جدید منجر شود.
* کسب و کار شما اهمیت بسیاری برای آن منطقه داشته باشد.


موسسین استارت آپ
معمولا این سوال مطرح می شود که منظور از نوآوری چیست؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تمامی محصولات، خدمات، فرایندها و یا فن آوری های جدید به عنوان نوآوری شناخته می شوند و در صورتی که تمامی این موارد در اتریش راه اندازی شود یک امتیاز محسوب می شود. لذا موسسین استارت آپ همیشه سعی بر این داشته اند که روش های جدید و خلاقانه ای را به کار گیرند. موسسین استارت آپ ممکن است نوآوری هایی را در زمینه فعالیت های اجتماعی و زیست محیطی جدید به کار گیرند که در مقابل مسئولیت اجتماعی و یا زیست محیطی را به همراه خواهد داشت.


سازمان های حمایت کننده موسسین استارت آپ
این سازمان های حامی خدمات بی نظیری از جمله: کمک به ایجاد زیر ساخت ها؛ کمک به توسعه ساختارهای شبکه ای و شروع به ایجاد نوآوری و... را به موسسین استارت آپ ارائه می دهند که در واقع شما موسسین عزیز را تا حد بسیاری در پیشبرد اهدافتان یاری خواهند کرد.
پس از مطالعه این مقاله و واقف شدن از تمامی شرایط انواع ویزاهای کاری اتریش؛ در صورتی که باز هم سوالاتی برای شما پیش آمد با موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با سال ها تجربه در زمینه اعزام به کشور اتریش که با بکار گیری از برترین کادر مجرب خدمتگذاری می کند تماس حاصل نمایید و اطلاعات جامع تر را از ما بخواهید.


آیا اخذ ویزای کاری اتریش بر همسر و اعضای خانوادتان تاثیر گذار است؟
در صورتی که شما کارت قرمز و یا بلوکارت را دریافت کرده اید می توانید برای ویزای الحاق خانواده نیز در خواست دهید.
برای شکل گیری این هدف نام همسر و فرزندان زیر 18 سال بایستی در مدارک شما ثبت شده باشد چرا که مدارک بایستی نشان دهند که آنان تحت پوشش شما قرار دارند. در صورتی که همسر و یا شریک جنسی شما کارت قرمز را دریافت نماید قابلیت پیدا کردن کار در اتریش به محض رسیدن به آنجا را بدون نیاز به حمایت از کارفرمایان خواهد داشت.
ناگفته نماند که ممکن است زمانی که شما برای کارت قرمز درخواست می دهید متوجه شوید که شرایط خاصی برای اعضای خانواده مانند در اختیار داشتن مدرک زبان آلمانی وجود دارد.


چگونه می توانید پول خود را به بانک های موجود در اتریش انتقال دهید؟
برای انجام این کار قبل از رفتن به کشور اتریش شما باید یک حساب بانکی را باز کنید.
پس از اینکه شما پول خود را به حساب بانکی در اتریش انتقال دادید پیشنهاد می شود که برای جلوگیری از نرخ های ناعادلانه ارزی پول خود را با استفاده از سرویس TransferWise تبدیل کنید. درواقع زمانی که شما پول خود را به واحد پولی آن کشور تبدیل می کنید؛ نرخ واقعی ارز را دریافت می کنید. علاوه بر این TransferWise موجب می شود که شما پول خود را از طریق بانک های محلی انتقال دهید و در انتقال هزینه های بین المللی صرفه جویی کنید.
در صورتی که شما قصد سفر کردن در مدت زمان کوتاهی را دارید و یا اینکه افتتاح حساب بانکی یکی از الویت های شما نیست می توانید پول خود را از حساب با استفاده از دستگاه خود پرداز خارج کنید.

 

مطــــالب پیشـــنهادی از ســــراســـر وبــــــــــــــ
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.